Firma de schele si cofraje obtine multiple certificari ISO

O firma specializata in schele, cofraje si acces obtine certificatele ISO 9001, ISO 14001 si OHSAS 18001

4 octombrie 2012. Harsco Al Darwish United LLC din Qatar a obtinut o tripla certificare ISO. “Majoritatea bunelor practici se aplicau deja in Qatar. Harsco a facut de curand un mare efort pentru a-si alinia sistemele astfel incat ele sa se integreze usor in cele ale clientilor,” a declarat presedintele companiei, Yousuf Al Darwish.

Harsco Al Darwish este o parte a Harsco Infrastructure, o mare companie industriala furnizoare de servicii, specializata in schele, cofraje si acces.

Compania a obtinut certificarile ISO 9001:2008 (pentru managementul calitatii), ISO 14001:2004 (pentru managementul mediului) si OHSAS 18001:2007 (pentru managementul sanatatii si securitatii ocupationale).
“Faptul ca am primit aceste distinctii este un motiv de mare mandrie pentru noi, deoarece reflecta munca si dedicarea echipei noastre. Aceasta este gama completa de distinctii ale calitatii asteptate din partea unei companii de calibrul nostru, care adera la cele mai bune practici mondiale,” a mai spus Al Darwish.

“Ele ne intaresc hotararea de a transforma calitatea, mediul, sanatatea si siguranta intr-o piatra de temelie a strategiei Harsco in regiune. Consideram aceste distinctii un tot unitar si nu le privim separat una de alta,” a adaugat el.

“Obtinerea acreditarii ISO este o politica globala Harsco, deoarece constituie un punct de reper consistent si recunoscut instantaneu in intreaga lume. Harsco Al Darwish s-a angajat in aceasta directie in ultimele sase luni, fiind urmata si de alte operatiuni ale companiei din Orientul Mijlociu.”

Dave Swindell, director contracte la Harsco Al Darwish, a comentat: “Suntem aici pe termen lung, iar certificarea acestor standarde internationale ne confima angajamentul de lunga durata.”

“Cum am fi putut sa ne demonstram mai bine obiectivul principal de a ‘construi echipe care castiga prin integritate oriunde in lume’ decat aderand la standardele ISO si la tot ce presupun ele? As dori sa ii multumesc echipei noastre pentru ca ne-a sprijinit sa obtinem aceasta realizare,” a mai spus Swindell.

Willie Davie, directorul regional de sanatate si siguranta pentru operatiunile Harsco din Orientul Mijlociu, a adaugat: “Adoptarea sistemului de management integrat ISO ne va ajuta sa aplicam toate practicile care contribuie la atingerea telului nostru ‘prejudiciu zero’ in compania noastra.”

Desfasurandu-si activitatea in 39 tari, Harsco Infrastructure s-a specializat in furnizarea de lucrari temporare si solutii de mentenanta industriala care includ lucrari de esafodaj, acces mecanic, zugravire, izolare, sablare, acoperirea cladirilor, adaposturi, cofraje, sustinere si echipamente de siguranta. Serviciile Harsco sunt dedicate celor mai mai firme industriale si de constructii. Pentru mai multe informatii, vizitati www.harsco-i.com.qa.

This entry was posted in Stiri. Bookmark the permalink.